DECloud'da verileriniz güvende

Güvenlik Yaklaşımımız
  • Authorization Layer:

Müşterilerimizin güvenli bir şekilde veri merkezimize ulaşabilmesi için bir çok kanalı içeren ve son teknoloji güvenlik şartlarını karşılayan ilk katmanımızdır. Bu katman son kullanıcı erişimi için 2FA ile güvenli erişim sağlar iken, kurumların veri merkezi ile aralarında güvenli bir tünel açabilmeleri için SSL , TLS , Sertifika Doğrulama , Secure Contracts, SD-WAN (VXLAN) , MPLS desteği sağlar.

  • Security Layer:

Müşterilerimizin veri güvenliği en önem verdiğimiz konu. Verileriniz, ilk erişim anından itibaren tüm trafiğimiz global üreticilerin Gartner'a göre Liderler arasında bulunan en iyi donanımları ile koruma altına alınmaktadır. IDS/IPS hizmetimiz ISP seviyesinde sağlanmakta olup sonraki katmanlarda tamamen yük dengeli ve iş sürekliliği sağlanmış farklı üreticilere ait "2 tier" FW yapısı ile korunmaktadır. Her müşterimiz tamamen yalıtılmış kendilerine ait sanal networkler ile korunmuştur.

  • Management Layer:

Müşterilerimiz kendi sunucu yüklerini tamamen kendileri yönetebildikleri yönetim ekranlarına 2FA doğrulama ile güvenli şekilde erişim sağlayabilir, ekipleri arasında gerekli yetkilendirmeleri yaparak farklı yönetici yada izleme grupları yaratabilirler. Sanal veri merkezleri "Micro Segmentetion" yöntemi ile tamamen izole ve kontrol altında dır. Bunun sayesinde müşterilerimiz donanım katmanından uzak ve transparan şekilde sadece işlerine odaklanabilirler.

  • Infrastructure Layer:

Tamamen uzman veri merkezi ekiplerimizin yönetmiş olduğu donanım katmanımızın tamamı iş sürekliliği, erişilebilirlik ve hizmet çeşitliliği sağlamak üzerine inşa edilmiş olup, %100 yalıtılmış bir katmandır. En yeni yazılım tabanlı veri merkezi teknolojileri ile donatılmış olup genişleme limiti olmayan ve kesintisiz geçişler ve bakım ortamlarını barındırır.

  • Data Protection Layer:

"Güvenlik 360 derece değerlendirilmelidir" yaklaşımı ile veri güvenliği için en önem verdiğimiz katmanlardandır. Local ve Uzak noktalara tüm diğer katmanlardan "Air Gap" teknikleri ile yalıtılarak verilerin, anlık görüntü alma, sadece okunabilir yazılamaz anlık görüntü alma, ve bu noktalara hızlı geri dönüş sağlanabilir. "Immutable" değiştilemez zaman damgalı olarak alınan yedekler global tekilleştirme ve sıkıştırma yöntemleri ile uzun vadeli saklanabilir ya da Cloud sistemleri üzerine taşınabilir. Lokal ortam üzerinde versiyonlama ile "Time Laps" yöntemleri ile saniyeler mertebesinde geri dönüş yada uzak noktalara verimli şekilde kopyalar çıkarılabilir. Felaket anlarında bu yöntemleri kullanarak Uzak Felaket kurtarma merkezinde minimum kesinti ile tüm sistemleri çalışır kılabilir, yedeklerden hızlı şekilde tüm geri dönüşleri hem imaj hem de granüler şekilde yapabilirsiniz.

  • Security Monitor Audit Layer:

Bu katman üzerinde tüm diğer katmanlarımız için transparan görünürlük sağlayan uçtan uca raporlama modülleri yer alır . Bunun dışında güvenlik anlayışımızın tamamlayıcısı olarak bu katmanda "Security Hardening" uygulamaları ile tüm sistemlerimiz sürekli doğabilecek güvenlik açıklarına karşı taranır, gerekli güncellemeler otomatik olarak geçilir ve tüm katmanlar anamoli belirleme sistemleri ile sürekli gözlenir. Merkezi raporlama ile her türlü olağan ve olağan dışı durumları önceden belirlenmiş ekiplere iletilir.